Jak pozyskuje się gruz kruszony?
Wyburzanie budynków skutkuje powstaniem sporej ilości gruzu, który zwykle zalega następnie przy domu lub na wysypisku śmieci. Powoduje w związku z tym zagrożenie dla środowiska naturalnego, a także wizualnie szpeci przestrzeń. Rozwiązaniem jest w tym przypadku zebranie gruzu i jego powtórne wykorzystanie.
Aby pozyskać kruszywo betonowe czy ceglane, przeprowadzana jest w pierwszej kolejności rozbiórka budynków. Wyburzenie powinno być przeprowadzone przez wykwalifikowanych robotników, z zachowaniem wszelkich budowlanych przepisów bezpieczeństwa PPOŻ i BHP.
Na czym polega recykling po wyburzaniu budynków?
Grusz kruszony jest odpowiednio sortowany i mechanicznie przetwarzany w procesie recyklingu. Niezbędne staje się oddzielenie gruzu oraz różnego typu odpadów oraz metalowych konstrukcji (na przykład zbrojeń) i innych elementów. Następnie materiał jest poddawany procesowi kruszenia w celu uzyskania sypkiego materiału ? drobnoziarnistego lub gruboziarnistego. Gruz może zostać również uszlachetniony, dzięki czemu zyskuje walory ozdobne.
Jak wykorzystuje się gruz kruszony?
Kruszywo betonowe z recyklingu może być powtórnie wykorzystane w budownictwie, przemyśle czy na potrzeby prywatnych użytkowników. Pozwala to ograniczyć proces eksploatacji naturalnych zasobów minerałów skalnych oraz pozbyć się gruzu zalegającego na hałdach czy na terenie wokół domu. Kruszenie gruzu i jego recykling to zatem przykład działania proekologicznego.
Gruz kruszony może zostać użyty do różnego typu inwestycji budowlanych, np. do budowy fundamentów, a także produkcji zapraw czy betonu. Wykorzystuje się go również do budowy dróg, torowisk i autostrad, a także do utwardzania nawierzchni ? np. w celu przygotowania podjazdu do garażu.
Pozostałe możliwości wykorzystania gruzu kruszonego to m.in.:
- inwestycje w infrastrukturę kolejową czy lotniczą,
- tworzenie zasypki,
- jako materiał pod kostkę brukową,
- w celu podwyższenia terenu,
- do aranżacji ogrodów,
- w celu umocnienia gruntu,
- do wykonywania warstw filtracyjnych,
- do poprawy warunków na drogach w sezonie zimowym.
Kruszywo betonowe jest materiałem o praktycznych właściwościach. Cechuje się zwłaszcza dużą trwałością, odpornością na mechaniczne uszkodzenia, ścieranie czy wpływ niekorzystnych czynników środowiskowych. Do jego zalet można zaliczyć także niedużą chłonność wody. Osoba zlecająca wyburzenie może wskazać firmie wyburzeniowej, aby ta odebrała gruz z miejsca rozbrojenia i przeprowadziła proces jego kruszenia oraz recyklingu we własnej lokalizacji.